وکیوم فرمینگ | قیمت دستگاه وکیوم فرمینگ | خدمات وکیوم فرمینگ تهران | وکیوم آرارت

تفاوت شکل دهی گرمایی و قالب گیری تزریقی


شکل دهی گرمایی با گرمایش ورق گرمانرم جهت شکل دهی به اندازه ای حرارت داده می شود که به صورت ماده گرما نرمی دربیاید و بعد از آن سریعا با استفاده از خلاء یا فشار هوا و ترکیبی از هر دو آن ها ورق پلیمری شکل می گیرد . زمانی که دمای ورق شکل گرفته پایین آمد ، از قالب خارج می شود و با پرداخت لبه ها و زوائد اطراف آن محصول نهایی تولید می شود .

شکل دهی گرمایی

شکل دهی گرمایی

وکیوم از ابتدایی ترین فرم های شکل دهی گرمایی می باشد . در روش وکیوم فرمینگ ورق پلیمری در قالب ثابت و محکم می شود و تا زمان نرم شدن آن حرارت داده می شود و در نهایت قالب وکیوم فرمینگ روی ورق حرارت دیده بسته می شود . با ایجاد خلاء زیر ورق گرمادیده و نرم و با اعمال فشار بر روی آن طرح قالب بر روی ورق نقش می بندد و این نوع از شکل دهی را وکیوم فرمینگ می گویند . صنایع بسته بندی وکیوم آرارات با مناسب ترین قیمت بهترین بسته بندی محصولات را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد جهت اطلاع از قیمت و خرید محصولات می توانید با مشاورین و کارشناسان این مجموعه در تماس باشید .

شکل دهی محصولات به صورت شکل دهی فشاری ، مکانیکی انجام می شود که در مورد هریک توضیح مختصری برای شما عزیزان خواهیم داد. در شکل دهی مکانیکی ورق حرارت دیده تحت کشش دستی یا مکانیکی شکل دهی می شود.این روش به صورت شکل دهی قالب همانندی و کمک سنبه انجام می شود . در شکل دهی به روش قالب همانندی بین دو قالب همانند ورق گرم تحت فشار قالب قرار می گیرد تنها محدودیت استفاده از این روش وابستگی به شکل قالب و طرح و جریان مواد و قابلیت های کشیدگی آن دارد .

در شکل دهی فشاری ، هوای متراکم و گرم با فشار مناسب از طریق محفظه فشاری که روی قالب بسته می شود ، در امتداد مواد حرارت دیده درزبندی می شود . بر اثر خلاء ورق در مجاورت و تماس دیواره های قالب قرار می گیرد . برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد روش های مختلف وکیوم فرمینگ به سایر مطالب وبسایت مراجعه نمایید .  

محصولات تولید شده به روش شکل دهی گرمایی

در شکل دهی گرمایی دو نوع محصولات با دیواره نازک در تیراژ بالا که برای بسته بندی و ظروف یکبار مصرف و دور انداختنی چون کیسه های بسته بندی ، ظروف ماست و .. و هم چنین محصولاتی با تیراژ پایین در ابعادبزرگ تر چون صندلی ، آستر درب یخچال و جعبه های نگهداری ابزار  تولید می شود . کیفیت محصولات شکل دهی گرمایی تولید شده در تیراژ کم نزدیک به کیفیت محصولات قالب گیری تزریقی می باشد و هم چنین نسبت به تولید محصولات تزریقی با صرفه تر می باشد .

تفاوت شکل دهی گرمایی و قالب گیری تزریقی

در قالب گیری تزریقی به صفحه پران ، پران قطعه ، صفحات فلزی جفت شونده و سیستم راهگاهنیاز می باشد اما در شکل دهی گرمایی از یک وجه ریخته گری می شود و از یک سمت قطعه را فرم می دهند . برعکس محصولات قالب گیری تزریقی در فرم دهی گرمایی محصولات بدن نیاز به پین پران از قالب خارج شده و پس از کامل شدن عملیات شکل دهی قطعه به صورت اتوماتیک از قالب جدا می شود .تفاوت عمده میان محصولات تولیدی به روش فرم دهی گرمایی و قالب گیری تزریقی این است که محصولات تولیدی قالب تزریقی تا حدود زیادی به شکل نهایی محصول نزدیک هستند و جهت تکمیل نهایی آن ها عملیات مختصری بر روی این محصولات انجام می شود . در صورتی که محصولات فرم دهی گرمایی نیازمند عملیات ثانویه بر روی قطعه می باشند و هرگونه منفذ ، دریچه یا هواکش بر روی آن ایجاد شود .

از مزیت های استفاده از روش شکل دهی گرمایی در تولید محصولات ، اقتصادی بودن تولید محصولات بزرگ در مقایسه با سایر روش های تولید محصولات یکبار مصرف و بسته بندی می باشد. قطعات بزرگ از جمله بدنه قایق و محفظه های توشه سفر معمولا به روش فرم دهی گرمایی تولید می شوند. یکی دیگر از تفاوت های عمده روش فرم دهی گرمایی با سایر فرآیندها این است که این روش تنها روی ورق صورت می گیرد.مواد اولیه بایستی از طریق فرآیند اکستروژن ورقه پلاستیکی به صورت ورق دربیاید که این موجب بالارفتن هزینه ها خواهد شد .

این مقاله را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *