بسته بندی وکیوم فرمینگ چیست؟

بسته بندی وکیوم فرمینگ روشی مقرون به صرفه برای بسته بندی سفارشی انواع مختلف محصولات می باشد، که امروزه جایگاه مهمی در صنعت بسته بندی دارد.

این نوع بسته بندی با فرایند وکیوم فرمینگ یا شکلدهی خلاء تولید می شود.

وکیوم فرمینگ فرایندی است برای شکلدهی به ترموپلاستیکهایی مانند PVC، HP و PET که با آن می توان قطعات مختلفی نظیر قطعات بسته بندی کالا تولید نمود.

بسته بندی وکیوم در زندگی روزمره ما نقش اساسی دارد و حتما این نوع بسته بندی را هنگام خرید در فروشگاه و خرده فروشی‌ها دیده اید.

معمولا بسته بندی وکیوم بصورت شفاف می باشد و مشتری هنگام خرید می تواند محصول را درون بسته بندی مشاهده و سپس اقدام به خرید نماید، به نظر ما وکیوم فرمینگ رو راستترین نوع بسته است که به مشتری دورغ نمی‌گوید.

نمونه‌هایی از بسته بندی وکیوم

انواع بسته بندی وکیوم فرمینگ

بسته بندی وکیوم فرمینگ انواع مختلفی دارد که هر کدام فرایند مخصوص به خود را دارا می‌باشند که در ادامه توضیحات مختصری در مورد آنها ارائه می دهیم:

وکیوم کارتی پرسی

وکیوم کارتی

بسته بندی وکیوم کارتی برای بسته بندی کالاهایی مصرفی نظیر اسباب بازی ها، ابزارآلات ، قطعات کامپیوتری و الکتریکی و … استفاده می شود. در این نوع بسته بندی زیر پوسته پلاستیکی (PVC)، یک ورق مقوایی چاپ شده قرار می گیرد و معمولا بالای آن سوراخی ایجاد می کنند که در فروشگاه امکان آویزان کردن آن وجود داشته باشد.

وکیوم صدفی یا تاشو کارتی

وکیوم صدفی یا تاشو

بسته ‌بندی صدفی یا تاشو نوعی بسته ‌بندی است که از یک ظرف یک تکه با حالت لولادار برای بسته بندی محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع بسته بندی درب و محفظه بهم چفت می شوند. این نوع بسته بندی بیشتر برای محصولات غذایی مانند حبوبات، خشکبار، میوه و لوازم الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.

وکیوم استند جعبه‌ای

وکیوم استند

این نوع بسته بندی به نوعی مکمل بسته بندی مقوایی می باشد و بیشتر برای عرضه لوکس محصولات لوازم آرایشی و شیرینی و شکلات و اسباب بازی مورد استفاده قرار می گیرد.

وکیوم فرمینگ اسکین

وکیوم اسکین

در تمامی بسته بندی های بالا وجود قالب آلومینیومی ضروری است، اما در بسته بندی اسکین نیاز به قالب نیست و محصول روی یک کارت مقوایی چیده می شود و سپس یک ورق پلاستیکی روی آن وکیوم می شود.

بسته بندی وکیوم بلیستر و کارتی

بسته بندی وکیوم بلیستر یک انتخاب محبوب و شناخته شده برای بسته بندی در طی سال‌ها بوده است، که یک ابزار مقرون به صرفه برای نمایش موثر یک محصول را فراهم می‌کند و دارای مزایای زیادی نسبت به سایر بسته-بندی ها می‌باشد.
شرکت وکیوم فرمینگ آرارات علاوه بر فراهم کردن بسته بندی بلیستر سفارشی و مهر و موم شده ، همچنین یک محصول بسیار جذاب و مقرون به صرفه ارائه می‌کند.
ما با تجهیزات بروز خود قطعات وکیوم و بسته بندی سفارشی را ارائه می نماییم. چه تعداد آن کم باشد یا هزاران قطعه، وکیوم آرارات می‌تواند آن را برای شما طراحی و تولید ‌کند.
روند کار به این شکل است که ابتدا نوع بسته بندی بلیستر یا کارتیِ مناسب محصول شما مشخص می شود، و سپس طراحی و تولید می‌شود.
این نوع بسته بندی معمولا همراه با مقوای کارتی یا جعبه مقوایی منتاژ می شود، بطوری که در نوع اول قطعه وکیومی روی مقوا چسبانده می‌شود و در نوع دوم قطعه وکیومی با دوخت حرارتی و پرس مهر و موم می شود و در نوع سوم بصورت تلفیقی قطعه وکیومی داخل جعبه مقوا قرار گرفته و چسبانده می‌شود.

انواع بسته بندی بلیستر و کارتی

 • بلیستر استاندارد: یک بلیستر استاندارد، بدنه یک محصول را در بر می‌گیرد و به یک کارت مقوایی بخصوص، با پرس یا چسب مهر و موم می­شود. از لبه‌های بسته­بندی بلیستر، برای مهر و موم (چسباندن) روی کارت استفاده می­شوند. برجستگی قطعه بلیستر می‌تواند تا 5.16 اینچ برآمدگی داشته باشد.
 • بلیسترهای بسته شده با تزئینات: یک بسته بلیستر بسته شده با تزئینات، اساسا مشابه یک بلیستر مهر و موم استاندارد می‌باشد، اما معمولا همراه با یک برجستگی بزرگتر، است. برجستگی مربوطه برای دربر گرفتن محصول می‌باشد که روی کارت مقوایی یا درون جعبه مقوای قرار می‌گیرد و با چسب مهر و موم می­شود. این نوع بسته بندی به طور فزاینده‌ای در حال شناخته شدن است، و بخش وکیوم این نوع بسته بندی در طراحی، عملکرد، و هزینه، مشابه یک بلیستر استاندارد است. اندازه برجستگی برای بیشتر بلیسترهای تزئینی با 8/3 اینچ آغاز می­شود، و با وزن و حجم محصول محصور شده (در محفظه بسته شده) افزایش می­یابد.
 • بلیسترهای مهر و موم شده کامل: بلیستر مهر و موم شده کامل نیز به صورت پرس یا چسب به یک کارت مقوایی مهر و موم می­شود. تفاوت اصلی در این است که یک بسته بلیستر استاندارد دارای یک برجستگی در مرکز است، در حالیکه بسته بندی بلیستر مهر و موم کامل دارای یک منطقه برجستگی است که کل سطح کارت را پوشش می­دهد. معمولا، این نوع از بسته بندی بلیستر برای محصولاتی که به طور غیرعادی سنگین هستند همراه با یک سوراخ برای آویزان کردن، استفاده می شود. البته، با توجه به اندازه حداکثر پلاستیک، این نوع از شکل دهی می­تواند به طور قابل توجهی گران تر از یک بلیستر استاندارد باشد. یکی از معایب این نوع بسته بندی، تمایل کارت بلیستر به تاب برداشتن بعد از مهر و موم شدن، است. ناحیه بزرگی که معمولا در این پیکربندی مهر و موم می شود، باعث تاب برداشتن یا خم شدن کارت می شود، که بر زیبایی بسته تاثیر می­گذارد، و همچنین به طور بالقوه باعث ایجاد مسائلی در تولید می شود.
 • بسته بندی بلیستر تاشو: در بسته بندی بلیستر تاشو، روی کار دارای برجستگی می باشد و پشت کار نیز بصورت تاشو می‌باشد، که این دو توسط چسب یا دوخت حرارتی به یکدیگر مهر و موم می‌شوند. در بین کار نیز معمولا یک کارت مقوایی با هدف زیبایی و تبلیغات قرار می‌دهند.
 • بسته های بلیستر تعاملی: یک بلیستر تعاملی شامل ویژگی های منحصربه فرد “من را امتحان کنید (Try Me)” در طراحی می شود. بطور مثال بسته بندی یک چراغ قوه را در نظر بگیرید که با یک روزنه برش خورده به مشتری اجازۀ امتحان و روشن و خاموش کردن چراغ قوه را، می دهد.
 • بلیسترهای کشویی: یک بلیستر کشویی مانند بلیستر کامل می باشد با این تفاوت که لبه‌های بیرونی بسته بندی به پشت بسته بندی بطور کامل تا می‌شوند، به طوری که شما می توانید یک کارت را داخل بسته سر بدهید. مزیت این نوع بسته بندی بلیستر اینست که، هیچ مهر و مومی برای مونتاژ آن موردنیاز نیست. همچنین به خوبی از محصول در مقابل خرابی محافظت می کند.

مزایای بسته بندی بلیستر و کارتی

 • صرفه­ جویی در هزینه‌ها: بسته بندی وکیوم بلیستر یک روش مقرون به صرفه برای به نمایش گذاشتن محصول شما است. به واسطه ماهیت مواد و طراحی، این روش نسبت به انواع دیگری از بسته بندی که در بازار وجود دارد، صرفه جویی در هزینه بیشتری را فراهم می­آورد. چندین نوع مختلف از بسته بندی بلیستر وجود دارد- مهر و موم (چسباندن) استاندارد، بسته شده با تزئینات، تاشو، کشویی و تعاملی، که هر کدام از آن ها دارای کیفیت، مزایا و قیمت منحصر به فرد خود می‌باشند.
 • فضای تبلیغات عالی: طیف وسیعی از رنگ‌ها و پرداخت کاری‌ها وجود دارد که بسته بندی بلیستر می‌تواند با آن ویژگی ساخته شود. همچنین تولیدکنندگان می توانند از آن برای کمک به برجسته کردن محصول خود در قفسه ها، استفاده کنند. گزینه های بسته بندی بلیستر همچنین برای بازاریابی عالی هستند، زیرا آن ها خودشان به تولید کنندگان یا خرده فروشان اجازه می دهند تا شامل مواد ترویجی یا تبلیغاتی برای کمک به ساخت یک برند شوند و وفاداری مشتری را افزایش می دهند.
 • نمایش محصول به طور واضح: بسته بندی بلیستر به خریداران کمک می‌کند تا کیفیت یک محصول را ببینند و حس کنند، این امر آن‌ها را بیشتر در مورد تصمیم‌گیری برای خرید ترغیب می کند. بیش از نیمی از خریداران ترجیح می‌دهند هنگام خرید محصول را مشاهده و بررسی کنند.
 • بسته بندی ضد سرقت: امروزه با کوچک شدن محصولات در خرده فروشی‌ها امکان سرقت وجود دارد، به همین دلیل بسته بندی ها به طور مشخصی طراحی می شوند، به طوری که مشتری نمی تواند محصول را “لمس و احساس کند”. بسته بندی وکیوم بلیستر از شفافیت، محافظت و مقاومت خوبی برخوردار است و در حالیکه امنیت محصول را حفظ می‌کند، مشتری را قادر به مشاهده کل محصول می‌سازد. بسته بندی بلیستر می تواند به راحتی با استفاده از دستگاه دوخت حرارتی یا چسب بلیستر، مهر و موم (چسبانده) شود.
 • جلوگیری از دستکاری محصول : بسته ضد دستکاری، با توجه به مقررات اداره غذا و دارو (‏۲۱ CFR ۲۱۱.۱۳۲)‏، ” یک یا چند شاخص یا مانع برای ورود دارد که، در صورت نقض یا از دست دادن، به طور منطقی می توان انتظار داشت که شواهد قابل‌مشاهده‌ای را برای مصرف کنندگان فراهم کند که دستکاری رخ داده‌است.” علاوه بر این، شاخص یا مانع باید “توسط طراحی متمایز” باشد، که به این معنی است که ویژگی آشکار دستکاری از موادی طراحی شده‌است که به آسانی در دسترس عموم قرار ندارند. بنابراین، نمی تواند به راحتی کپی برداری شود. همچنین برچسب گذاری باید شامل شرحی از ویژگی ایمنی محصول نیز باشد. برای بسته بندی بلیستر، هر قرص یا کپسول به طور جداگانه مهر و موم می شود، بنابراین هر شکلی از دستکاری بلافاصله قابل مشاهده است. برچسب محصول باید شامل یک بیانیه مانند زیر باشد:”اگر بسته بندی بریده یا شکسته شده است، استفاده نکنید.”. این مزیت بیشتر در مواد غذایی کارایی دارد.
 • فراهم آوردن حفاظت محصول: بسته بندی بلیستر حفاظتی عالی را برای محصول فراهم می اورد و به شدت سرقت را کاهش می دهد. و در حالی که بلیستر یک جلوه عالی برای به نمایش گذاشتن محصول شما می باشد، طول عمر مفید طولانی و عملکرد بسته توسعه یافته را نیز، فراهم می‌کند. بسته بندی بلیستر یک روش مقرون به صرفه برای بازاریابی حرفه ای محصول شما با هزینه کم، است.

بسته بندی وکیوم تاشو و صدفی

بسته بندی های تاشوی پلاستیکی، مزایای زیادی را برای به نمایش گذاشتن محصولات، ارائه می کنند. همچنین چیدمان گسترده ای از انواع مدل ها، شامل جعبه های مختلف، نگهدارنده‌ها و سینی‌های مختلف، را برای انتخاب داریم، که بسیاری از آن ها با ویژگی‌های ضد سرقت و بازدارنده، استاندارد می شوند. ظروف تاشوی سفارشی شرکت وکیوم آرارات احتیاجات دقیق مشتریان را به راحتی براورده می کنند.

بسته بندی‌های تاشو با پلاستیک شفاف، به صورت حرارتی شکل می گیرند. این ظروف جعبه‌ای شکل دارای دو بخش محفظه و درب می‌باشند که بصورت لولایی می‌توان آن‌ها را باز و بسته نمود و یا بصورت کامل مهر و موم کرد تا از سرقت یا آسیب به محصول جلوگیری شود.

همچنین در این ظروف یک کارت چاپ شده، اطلاعات و جزئیات محصول را نمایش می دهد. شرکت بسته بندی وکیوم فرمینگ آرارات می‌تواند بسته بندی های تاشوی سفارشی را به روش‌های زیادی پیکربندی کند، که بسته را قادر به ایستادن عمودی یا اویزان شدن می سازد.

شرکت بسته بندی وکیوم آرارات همچنین می تواند قابلیت مهر و موم بسته بندی ‌های بلیستر و تاشو را در اندازه ‌های بزرگ، ارائه کند.

گزینه های مهر و موم ظروف تاشو

 • مهر و موم با فرکانس بالا
 • جوش اصطکاکی
 • مهر و موم حرارتی
 • منگنه
 • جوش نقطه‌ای
 • پرس
 • برچسب
 • جوش التراسونیک
 

مزایای بسته بندی تاشو

 • فروشنده در فروشگاه – فروشنده خاموش شما: بازاریابان حرفه ای اصطلاح “فروشنده خاموش” را برای بسته هایی مانند، بسته بندی وکیوم تاشو، بسته بندی بلیستر، و نمایشات نقطه خرید، به کار می برند. اکثر فروشگاه‌ها و خرده فروشی‌ها، برای معرفی و بازاریابی تمام محصولاتی که در فروشگاه شان وجود دارند، کارکنان کافی ندارند، بنابراین برای اینکه محصول شما برجسته شود، بسته بندی شما باید خودش بازاریابی کند (خودش را به بازار عرضه کند). این امر از طریق طراحی بسته بندی و گرافیک چشم‌گیر انجام می شود، چیزی که بسته بندی تاشو وام‌دار آن است و از این طریق بسیار کارآمد می‌شود. بسیاری از روش های جذب مشتری با استفاده از نمایشگر نقطه خرید، شکل های درج شده بر روی بسته یا کارت بلیستر یا برچسب هایی روی بسته تاشوی شما، هستند. ویژگی طراحی یک بسته بندی وکیوم تاشو این است که خود را با نحوه نمایش محصول، قابلیت آویزان شدن، ایستادن یا متصل شدن به نوار گیره، قایلیت خطوط سه بعدی و ویژگی های ممکن “من را امتحان کنید (Try Me)”، به بازار عرضه می‌کند.
 • فراهم کردن یک نمایش محصول واضح و شفاف: بسته بندی و ظروف تاشو به خریداران کمک می‌کند تا کیفیت یک محصول را ببینند و احساس کنند، این ویژگی به خریداران در تصمیم خرید کمک بسیاری می‌کند. بیش از نیمی از خریداران موافق هستند که دیدن محصول از طریق بسته بندی مهم است. مزیت دیگر بسته بندی تاشوی شفاف، ظاهر تمیز یا تازه آن است. تقریبا یک سوم خریداران، میزان تازگی یک محصول را به جای تاریخ استفاده از آن، توسط ظاهر آن می سنجند. بسته بندی وکیوم تاشو می‌تواند به افزایش درک اولیه خریدار از تازگی مواد غذایی کمک کند، و نشان می دهد که آنچه شما می‌بینید همان چیزی است که تحویل می گیرید. چنین بسته بندی ای همچنین ممکن است این نکته را اثبات کند، که محصول مربوطه فاقد هرگونه ترکیبات یا افزودنی های غیرطبیعی است.

 • بسته بندی تاشو ارائه دهنده “کیفیت بالا و مرغوبیت”: بطور کلی بسته بندی های تاشو زمانی در نظر گرفته می‌شوند که شرکت‌ها سعی در ارائه محصولی با کیفیت و مرغوب را دارند. بسته‌ بندی های تاشو دارای ظاهری تمیز، بادوام و قابلیت‌های طراحی نامحدود هستند؛ همچنین آن‌ها می توانند از مواد مختلف ترموپلاستیک ساخته و شکل‌دهی شوند، و اگر مهر و موم شوند، ایمنی محصول را نیز به خوبی تامین می‌کنند. در میان بسیاری از مزایای دیگر، بسته بندی تاشو همچنین قابل بازیافت نیز می‌باشد، موردی که برای بسیاری از خریداران با توجه به کیفیت، جذاب است.

 • بسته بندی ضد سرقت
 • جلوگیری از دستکاری محصول
 • فراهم آوردن حفاظت محصول

بسته بندی وکیوم استند

این نوع بسته بندی اغلب برای بسته بندی محصولاتی مثل شیرینی و شکلات، اسباب بازی، لوازم آرایشی-بهداشتی و قطعات مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. بسته بندی کارتنی و مقوایی مکمل بسته بندی وکیوم استند می‌باشد، بطوری که این استندها  درون جعبه‌های مقوایی یا کارتنی قرار میگیرند و محصول درون این استندها جا میگیرد.

همانطور ذکر کردیم بسته بندی استند شامل دو بخش است، یک بخش خود استند وکیومی می باشد و بخش دیگر جعبه کارتنی یا مقوایی است، استند طوری طراحی می شود که درون این جعبه‌ها قرار بگیرد.

معمولا استندها طوری طراحی می‌شوند که محصول به راحتی درون آنها قرار گیرد و چفت شود. در واقع نگهدارنده محصول هستند و این مزیت را دارا می‌باشند که به خوبی از محصول محافظت کنند.

برای جعبه های کارتنی یا مقوایی از لمینت و چاپ استفاده میشود که جذابیت نیز داشته باشد.

 

کاربرد بسته بندی وکیوم استند

 • بسته بندی شیرینی و شکلات :  حتما در فروشگاه و شیرینی فروشی‌ها شکلات‌های کادویی دیده‌اید. بیشترین استفاده از این نوع بسته بندی برای بسته بندی شکلات‌ها می‌باشد که در اشکال مختلف طراحی می‌شوند تا شکلات‌ها درون آن‌ها قرار بگیرد.
 • بسته بندی اسباب بازی: معمولا اسباب بازی‌های فکری و کارتی که قطعات زیادی دارند با این روش بسته بندی می‌شوند.
 • بسته بندی لوازم آرایشی-بهداشتی: این نوع بسته بندی را می‌توان برای محصولات آرایشی-بهداشتی نیز استفاده نمود، که حس خاص بودن و لوکس بودن را به مشتری القاء می‌کند.
 

مزایای بسته بندی استندی

 • محافظت عالی از محصول: استندها با توجه به محصول طراحی می شوند که آن را به خوبی در خود جای دهند و اجازه تکان خوردن به آن ندهند. با توجه به اینکه در این نوع بسته بندی از جعبه‌های کارتنی و مقوایی نیز استفاده می‌شود، این موضوع باعث محافظت دوچندان و جلوگیری از آسیب به محصول می‌شود.

کاربردهای بسته بندی وکیوم فرمینگ

این نوع بسته بندی کاربردهای فراوانی دارد که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم:

بسته بندی و نمایش محصول

امروزه بیشتر محصولاتی که ما با آنها در ارتباط هستیم و در زندگی روزمره ما نقش دارند، با روش بسته بندی وکیوم فرمینگ بسته بندی می شوند.

با استفاده از این نوع بسته بندی می توانید محصول خود را در فروشگاه‌ها و خرده فروشی‌ها به نمایش بگذارید.

محصولاتی مثل لوازم آرایشی و بهداشتی،ریش تراش، مسواک و دیگر وسایل مصرفی اغلب با روش بسته بندی وکیوم فرمینگ،بسته بندی و عرضه می‌شود.

بسته بندی مواد غذایی

مواد غذایی را می‌توان با روش بسته بندی وکیوم فرمینگ بسته بندی نمود، زیرا امکان استفاده از مواد بهداشتی در فرایند ساخت بسته بندی های مواد غذایی وجود دارد.

اغلب، ظروف میوه، جعبه های پلاستیکی تخم مرغ، ظروف یکبار مصرف غذا، و … با این روش تولید می شود.

از این روش برای بسته بندی شیرینی و شکلات، میوه ، تخم‌مرغ، خشکبار و آجیل استفاده می شود.

بسته بندی کالاهای مصرفی ​

اغلب کالاهای مصرفی با روش بسته بندی وکیوم فرمینگ کارتی و اسکین بسته بندی می شوند.

محصولاتی نظیر وسایل الکترونیکی، اسباب بازی ها، ابزار آلات و دیگر محصولات با این روش بسته بندی می شوند.

بسته بندی دارو

اغلب داروهایی مانند قرص‌ها و کپسول‌ها با این روش بسته بندی می شوند.

در این نوع بسته بندی یک لایه نازک آلومینیومی زیر قطعه شکل گرفته چسبانده می شود تا از فاسد شدن و ورود هوا جلوگیری شود.

بسته بندی لوازم پزشکی

از وکیوم فرمینگ برای بسته بندی لوازم پزشکی مانند سرنگ و آمپول نیز استفاده می‌شود. در ساخت این قطعات مواد بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای بسته بندی وکیوم فرمینگ

بسته بندی وکیوم فرمینگ دارای مزایایی نظیر، شفاف بودن، انعطاپذیری، قابلیت سفارشی سازی کامل، صرفه جویی در هزینه، صرفه جویی در زمان و … می باشد که در ادامه بطور مختصر به آن‌ها می پردازیم:

قالب وکیوم

قالب یکی از مهترین بخش‌ها در فرایند وکیوم فرمینگ است، زیرا در خروجی کار تاثیر مستقیم دارد و باید به درستی ساخته شود تا نتیجه مطلوبی به دست آید.

قالب یک شی فیزیکی است که برای شکلدهی ورق پلاستیکی استفاده می‌شود، بدون قالب امکان شکلدهی وجود ندارد.

شرکت آرارات در طراحی و ساخت قالب از استاندارد های جهانی پیروی می‌کند تا کار با کیفیت به دست آید.

قالب برای تمامی انواع وکیوم به جز وکیوم اسکین نیاز است.

قالب آلومینیومی وکیوم فرمینگ و قطعه شکل‌دهی شده
قالب آلومینیومی به همراه محصول نهایی

انواع قالب

قالب ها دارای انواع نر و ماده هستند که هر کدام روش ساخت و کاربرد خود را دارند.

قالب سمت راست: نر - قالب سمت چپ: ماده
قاب نر و ماده

جنس و متریال قالب

برای ساخت قالب از آلومینیوم استفاده می‌شود، زیرا هم سبک است و هم بسیار سریع گرما را از دست می‌دهد و برای فرایند وکیوم که حرارت دهی جزئی از آن است بسیار مناسب است.

قالب‌های آلومینیومی ثبات فوق‌العاده‌ای دارند و به همین دلیل در تولیدات انبوه از آن‌ها استفاده می‌شود.

از قالب‌های چوبی نیز می‌توان برای تولید نمونه‌های اولیه بسته بندی یا قطعات پلاستیکی استفاده نمود.

خدمات وکیوم فرمینگ

خدمات وکیوم فرمینگ صنایع بسته بندی آرارات شامل:

 • تولید قطعات وکیوم شکلدهی شده پی وی سی، پت، هایمپک و ای بی اس
 • بسته بندی بلیستر
 • بسته بندی کارتی
 • بسته بندی تاشو یا صدفی
 • بسته بندی استندی برای شکلات و شیرینی و لوازم آرایشی بهداشتی
 • بسته بندی اسکین
امتیاز دهید:

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد امتیاز: 7

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهید.

اشتراک‌گذاری نوشته:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.