جعبه طلقی

جعبه طلقی یکی از کاربردی‌ترین روش‌های بسته بندی و ارائه کالا به شمار می‌رود، که سازوکاری شبیه به بسته بندی مقوایی دارد اما بصورت طلق و شفاف است که محصول درون آن دیده می‌شود.

این نوع بسته بندی ضخامت نسبتا بیشتری نسبت به بسته بندی وکیوم دارد و استقامت کمتری نیز از بسته بندی کارتنی دارد.

به این جعبه‌ها، جعبه های دایکات نیز گفته می‌شود.

خدمات ما در زمینه جعبه‌های طلقی

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید.

جعبه طلقی چیست؟

جعبه طلقی نوعی بسته بندی شفاف است که سازوکار آن مثل بسته بندی مقوایی است اما با این تفاوت که شفاف می‌باشد و محصول درون آن دیده می‌شود و همچنین امکان تولید در اشکال مختلف همراه با چاپ نیز وجود دارد.

جعبه های طلقی از نظر شفاف بودن کاملا مانند بسته بندی وکیوم فرمینگ می‌باشد، اما فرایند طراحی و ساخت هر کدام کاملا متفاوت است.

طرز ساخت جعبه‌های طلقی چیزی شبیه به ساخت جعبه‌های مقوایی است.

جعبه طلقی یا جعبه دایکات یک نوع جعبه یا بسته‌بندی پلاستیکی شفاف است که در اشکال و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود و وقتی محصول درون آن قرار میگیرد قابل مشاهده است و امکان چاپ نیز روی آن وجود دارد.

بر اساس مشاهدات برخی افراد جعبه های دایکات را با بسته بندی وکیوم فرمینگ یکی می‌دانند در حالی که چنین نیست، پیشنهاد ما این است به مقاله زیر مراجعه نمایید تا تفاوت ها متوجه شوید:

تفاوت وکیوم فرمینگ با جعبه های طلقی

انواع جعبه طلقی

جعبه های طلقی از نظر شکل به انواع مختلف مانند مکعب، مکعب مستطیل، مخروطی، شش ظلعی، استوانه ای و جعبه های ترکیبیِ طلقی-مقوایی، تقسیم بندی می‌شوند.

برخی از این جعبه ها را میتوان بصورت دسته دار و آویزدار طراحی کرد و همچنین امکان چاپ افست و سیلک نیز روی این جعبه ها وجود دارد. 

۱. جعبه طلقی مکعبی

جعبه های طلقی مکعبی را میتوان بصورت آویزدار و دسته‌دار نیز طراحی و تولید نمود، روی این جعبه ها امکان چاپ وجود دارد.

۲. جعبه طلقی مکعب مستطیل

جعبه های مکعب مسطیل را میتوان بصورت آویزدار و دسته‌دار در سایزهای مختلف طراحی و تولید نمود، روی این جعبه ها نیز امکان چاپ وجود دارد.

۳. جعبه طلقی شش ظلعی

جعبه های شش ظلعی بیشتر برای بسته بندی محصولات کادویی کاربرد دارد و میتوان در اندازه های مخلتف طراحی و تولید کرد.

۴. جعبه ترکیبی طلقی-مقوایی

جعبه های ترکیبی مقوایی طلقی دارای یک پنجره مانند هستند که امکان مشاهده محصول را دارا میباشند.

۵. استوانه طلقی

استوانه های طلقی  دارای سه قطعه کف، بدنه و درب هستند که بخش کف و درب با فرایند وکیوم فرمینگ ساخته میشوند و سپس بدنه ترکیب میشوند. این بسته بندی نیز برای محصولات کادویی مناسب میباشد.

کابرد‌ها

این نوع بسته بندی را می توان برای هر محصولی استفاده نمود اما در ایران اغلب بیشترین کاربرد جعبه‌های طلقی برای بسته بندی کالاهای کادویی و فانتزی است، و برای بسته بندی کالاهای دیگر نظیر بسته بندی شکلات و … نیز میتوان استفاده نمود.

مزایا

مزایای جعبه های طلقی شفاف بودن آنهاست و این قابلیت به مشتری امکان می دهد محصول را درون بسته بندی مشاهده و سپس محصول را خریداری نماید.

طبق بررسی ها و تحقیقات کارشناسان اکثر خریداران ترجیح میدهند قبل از خرید بتوانند محصول را مشاهده و سپس اقدام به خرید کنند، بنابراین جعبه های طلقی و بسته بندی های وکیوم فرمینگ این امکان را به مشتریان میدهند و این مورد میتواند باعث افزایش فروش محصول شما شود.

فرایند تولید جعبه طلقی

فرایند ساخت جعبه های طلقی مانند ساخت جعبه های مقوایی است و موارد دیگری نیز وجود دارد که قصد داریم در روزهای آتی به آنها بپردازیم.

مواد اولیه

مواد اولیه مورد استفاده در جعبه‌های طلقی عبارتند از: پی وی سی، پت و پِپِ

دستگاه ها

از دستگاه‌هایی که در فرایند ساخت جعبه های طلقی استفاده می‌شوند می‌توان به دستگاه لب چسب، دستگاه خم اشاره نمود.

دستگاه لب چسب عملیات چسب زنی روی لبه های  طلق ها را انجام می دهد و دستگاه خم نیز میتواند خط تا یا به اصلاح خم به طلق اضافه نماید تا فرایند مونتاژ به راحتی صورت پذیرد.

نمونه کارهای جعبه طلقی(دایکات)