وکیوم فرمینگ | قیمت دستگاه وکیوم فرمینگ | خدمات وکیوم فرمینگ تهران | وکیوم آرارت

به کارگیری خلاء در صنایع مختلف تاثیر شگفت انگیزی در زندگی مردم از نظر بازیافت ، تهیه و بسته بندی محصولات مختلف گذاشته است . امروزه انواع پمپ خلاء در سایز و ابعاد مختلف تولید می شود . در یک سیستم برای ایجاد خلاء به مولکول های گاز نیاز خواهید داشت و تنها در صورت وجود اختلاف فشار مولکول ها به حرکت در می آیند .

عوامل بسیاری تفاوت بین انواع پمپ خلاء تعیین می نمایند . انواع پـمپ خلاء یا پمپ وکیوم در تولید تلرانس ، فشار ، سلاست ، کیفیت ، مدت کارکرد ، کار با سیالات ، کار با ارتعاشات ، کار در گرد و خاک ، کار با مواد شیمیایی ، مواد درزگیری و… با یکدیگر متفاوت می باشند .

پمپ خلاء

تاریخچه پمپ خلاء

پمپ خلاء یکی از ابزارهای پرکاربرد در صنایع مختلف مانند صنایع داروسازی ، صنایع قند و شکر ،  صنایع نساجی ، دندان پزشکی ، آزمایشگاه ها ، قالب گیری پلاستیک ، پرورش ماهی و… است . برای اولین بار پمـپ خـلاء در سال 1650 توسط یک دانشمند آلمانی اختراع شد . تا کنون پمپ خلاء یا پمپ وکیوم فرمینگ در انواع و مدل های مختلفی تولید و عرضه شده است .

انواع پمپ خلاء

به طور کلی پمـپ خلـاء به سه دسته زیر تقسیم می شوند :

 • پمپ خلاء خشک

پمپ خلاء یا پمـپ وکیوم خشک برای درزگیری از مایع استفاده نمی کند . هم چنین این پمپ ها فاقد درزگیر مایع می باشند به همین دلیل برای مواد خورنده قابل استفاده نمی باشند . پمـپ وکیوم خشک توانایی خلاء کردن 10 میلی متر جیوه را دارد . این پمپ از عمر طولانی برخوردار است و با استفاده از دریچه فشار خلاء ایجاد می کند . به علاوه کم صدا و کم آلاینده  می باشد . از جمله پمـپ های خـلاء خشک عبارتند از : پمپ اجکتیو که در محیطی با فشار هوای زیاد کاربرد دارد و پمپ دیافراگمی که در اکقر محیط ها کاربرد دارد .

 • پمپ خلاء آبی ( آب در گردش )

همانطور که از اسمش پیداست دراین نوع پمپ آب نقش اصلی را در ایجاد خلاء ایفا می کند . در پمپ خلاء آبی خنک کننده پمپ آب است . این پمپ دارای یک محفظه سیلندر و پروانه ای است که به طور مستقیم به الکتروموتور کوبل می شود و آب به همراه هوا از دریچه ورودی وارد می شود و از دریچه خروجی خارج می شود . در پمپ خلاء یا وکیوم آبی می توان به فشار 30 میلی بار رسید .

پمپ وکیوم آبی در محیط های معمول کاربرد بسیاری دارد و به محیط زیست کمترین آسیب را می رساند . یکی از انواع پمپ های وکیوم آبی پمپ گردش تیغه ای است که هنگام کار کردن ارتعاشات بسیار کمی دارد .

پمپ خـلاء آبی از نظر میزان خلاء به دسته های زیر تقسیم می شود :

 1. خلاء 80 میلی بار : این پمپ ها تک پروانه ای می باشند . از یک پره به منظور انتقال و ایجاد فشار استفاده می شود .
 2. خلاء 30 میلی بار : این پمپ ها دو پروانه ای می باشند . برای ایجاد فشار بیشتر از دو یا چند پره استفاده می شود .
 • پمپ خلاء روغنی

خلاء ایجاد شده توسط این پمـپ ها بین 1 تا /01 میلی بار است . توجه داشته باشید کیفیت روغنی که در این پمپ ها مورد استفاده قرار می گیرد بسیار مهم است . هنگام کار این نوع پمـپ ها روغن بخار شده و از اگزوز خارج می شود ، به همین دلیل در فضایی که پمپ تعبیه می شود باید دریچه ای به منظور تعویض هوا ایجاد نمایید . یکی از انواع پمپ خلاء روغنی پمپ روتاری دورانی می باشد که از روغن برای آب بندی و خنک کردن پمپ استفاده می نماید . توجه داشته باشید که روغن و هوا در خنک کاری نقش بسزایی را ایفا می کنند .

ساختمان پمپ خلا

 1. روتور : شامل شافت و پروانه است .
 2. بدنه : شامل سیلندر و سر سیلندر است .

نحوه ی عملکرد پره ی چرخنده در پمپ خلاء

 1. مرحله ی انبساط
 2. ایزوله کردن
 3. مرحله ی تراکم پرفشار
 4. خارج شدن گاز

امروزه مدل های مختلف پّـمپ وکیوم وجود دارد . در صورت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت پمپ خلاء ، قیمت بسته بندی وکیوم فرمینگ ، قالب و خدمات وکیوم فرمینگ و ترموفرمینگ می توانید به وب سایت وکیوم آرارات مراجعه نمایید .

این مقاله را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از مطالب جدید لطفا ایمیل خود را وارد کنید