دستگاه بسته بندی وکیوم و انواع آن

دستگاه بسته بندی وکیوم، یک دستگاه بسته بندی است که با استفاده از فرایند وکیوم، هوای داخل پاکت بسته بندی را تخلیه می‌کند و فضای خالی را با محصول پر می‌کند. در این فرایند، پاکت بسته بندی به صورت چسبیده به محصول قرار می‌گیرد و سپس با ایجاد وکیوم، هوای داخل پاکت خارج شده و پاکت به دور محصول چسبیده می‌شود. برای ایجاد وکیوم در این دستگاه، از یک پمپ وکیوم استفاده می‌شود. کاربردهای این دستگاه شامل بسته بندی مواد غذایی، دارویی و سایر مواردی است که نیاز به حفظ تازگی و ماندگاری دارند.

دستگاه بسته بندی وکیوم ، یک دستگاه است که برای تولید فشار هوای بسیار پایین و یا تخلیه هوا از فضای بسته استفاده می‌شود. این دستگاه با کمک یک مکش قدرتمند هوای داخل یک فضای بسته را کم کرده و فضا را به حالت وکیوم می‌رساند. این فرآیند می‌تواند برای بسیاری از کاربردها مفید باشد، از جمله در بسته‌بندی مواد غذایی، دارویی، الکترونیکی و غیره.

استفاده از دستگاه وکیوم در بسته‌بندی، به دلیل کاهش فشار هوا درون بسته، امکان حفظ کیفیت و طول عمر محصولات را بهبود می‌بخشد. در واقع، با کاهش فشار هوا در داخل بسته، اکسیژن که یکی از موادی است که به سرعت باعث فساد محصولات می‌شود، حذف می‌شود و در نتیجه فرایند فساد آهسته‌تر اتفاق می‌افتد.

دستگاه بسته بندی وکیوم برای بسته بندی انواع محصولات مانند مواد غذایی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در این فرآیند هوایی که درون بسته وجود دارد کاملا خارج می شود و عملیات بسته بندی در محیط خلاء انجام می شود. توجه داشته باشید که بسته بندی محصولات با استفاده از این دستگاه ها باعث افزایش طول عمر و افزایش ارزش افزوده آن ها می شود .

باکتری ها و میکروب ها در صورت وجود اکسیژن باعث فاسد شدن مواد غذایی می شوند. زمانی که بسته بندی در محیط خلاء انجام می شود اکسیژن از بین خواهد رفت . در نتیجه مواد غذایی دیرتر خراب و فاسد خواهند شد .

دستگاه بسته بندی وکیوم و انواع آن

دستگاه بسته بندی وکیوم به منظور دیرتر خراب شدن و ماندگاری بالای مواد غذایی بدون افزودن مواد نگهدارنده مورد استفاده قرار میگیرد . علاوه بر بسته بندی مواد غذایی برای بسته بندی داروها ، سخت افزارها ، لوازم آرایشی ، وسایل الکتریکی، وسایل پزشکی و به طور کلی هر نوع محصولی که امکان خراب شدن و فاسد شدن آن وجود دارد از دستگاه بسته بندی وکیوم استفاده می شود.

این گونه محصولات با قرار گرفتن در محیط خلاء و بدون اکسیژن فاسد و خراب نخواهند شد. از دستگاه بسته بندی وکیوم صنعتی در صنایع و کارخانجات بزرگ استفاده می شود.

انواع دستگاه بسته بندی وکیوم

دستگاه بسته بندی وکیوم در دو دسته بدون محفظه و کابینی موجود می باشد. دستگاه بسته بندی وکیوم بدون محفظه به دو دسته عمودی و افقی تقسیم می شود. یکی از مزایای دستگاه وکیوم بدون محفظه این است که ابعاد وسیله مورد نظر برای قرار گیری در دستگاه وکیوم هیچ محدودیتی ندارد . دستگاه وکیوم بدون محفظه عمودی دارای قابلیت تزریق همزمان گاز می باشد .

دستگاه بسته بندی وکیوم کابینی به  دو دسته تک کابین و دوکابین تقسیم می شود که در مقالات قبل به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است. دستگاه وکیـوم دو کابین نسبت به دستـگاه وکیـوم تک کابین به دلیل دو کابین بودن دارای سرعت بیشتری در وکیوم محصولات می باشد.

دستگاه دو کابین وکیوم
دستگاه دو کابین وکیوم
دستگاه تک کابین وکیوم
دستگاه تک کابین وکیوم
دستگاه عمودی وکیوم
دستگاه عمودی وکیوم

انواع دستگاه بسته بندی وکیوم در محیط خلا

در حقیقت دستگاه بسته بندی وکیوم  نوعی از دستگاه وکیوم می باشد . هوای داخل بسته مورد نظر به طور کامل در فرآیند بسته بندی گرفته می شود ، در نتیجه بسته بندی در محیط خلاء انجام خواهد شد . در ادامه مطلب انواع مختلف دستگاه بسته بندی وکیوم را مورد بررسی قرار داده ایم .

 1. دستگاه بسته بندی وکیـوم خلاء تکی : برای بسته بندی هر نوع ماده غذایی دستـگاه بسته بندی وکیـوم خلا تکی مورد استفاده قرار می گیرد . ماده غذایی بدون هر پوششی در این دستگاه قرار گرفته و بسته بندی در محیط خلا انجام می شود .
 2. دستـگاه بستـه بندی وکیـوم خلاء دو تایی : برای بسته بندی هر نوع ماده غذایی دستـگاه بسته بندی وکـیوم خلاء دو تایی مورد استفاده قرار می گیرد . ماده غذایی مورد نظر همراه با پلاستیک درون دستگاه قرار می گیرد ، پس از ایجاد محیط خلاء فرآیند وکیـوم انجام می شود .
 3. دستگـاه بسته بنـدی وکیـوم خلاء تسمه دار خودکار : در این دستگاه ماده غذایی مورد نظر همراه با بسته بندی پلاستیکی و محیط خلاء روی تسمه قرار میگیرد . دستگاه بسته بندی وکیـوم خلاء تسمه دار خودکار برای ابعاد بزرگ بسیار مناسب است .
 4. دستگاه بسته بندی وکیوم خلاء گرمایی : نحوه عملکرد این دستگاه مشابه دستگاه بسته بندی وکیـوم خلاء تسمه دار خودکار است . به منظور استریل کردن از قابلیت گرمادهی در این دستگاه استفاده می شود . از دستگاه بسته بندی وکیوم خلاء گرمایی برای بسته بندی مواد غذایی با سرعت بالا استفاده می شود .
وکیوم پلاستیک چیست ؟

کاربرد های دستگاه بسته بندی وکیوم مواد غذایی

دستگاه بسته بندی وکیوم در صنعت غذایی برای بسته بندی انواع مواد غذایی مانند گوشت، مرغ، ماهی، سبزیجات، میوه ها، آجیل و … استفاده می شود.

بسته بندی وکیوم مواد غذایی به علت کاهش تماس مواد غذایی با هوا و همچنین کاهش رطوبت و اکسیژن در داخل بسته، باعث افزایش عمر مفید مواد غذایی می شود. همچنین، از آنجا که فرایند بسته بندی وکیوم باعث کاهش حجم مواد غذایی می شود، این روش بسته بندی مواد غذایی را برای حمل و نقل و ذخیره سازی به صورت جمع و جور و مقرون به صرفه تر می کند.

بنابراین، دستگاه بسته بندی وکیوم در صنعت غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است.

دستگاه های بسته بندی وکیوم معرفی شده در تمامی موارد زیر قابل استفاده می باشند:

 • دستگاه وکیوم پلاستیک خانگی
 • دستگاه بسـته بندی وکیـوم خشکبار
 • دستگاه بسته بندی وکیوم پسته
 • دستگاه بسته بندی وکیوم آلو
 • دستگاه بسته بندی وکـیوم لواشک
 • دستگاه بسـته بنـدی وکیوم زعفران
 • دستگاه بسته بندی وکـیوم زیتون
 • دستگاه بسته بـندی وکیوم خرما
 • دستگاه بسته بندی وکیـوم حبوبات
 • دستگاه بسـته بندی وکیوم کالباس
 • و…

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه عملکرد دستگاه بسته بندی وکیوم ، وکیوم فرمینگ و… به وب سایت وکیوم آرارات مراجعه نمایید .

امتیاز دهید:

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهید.

اشتراک‌گذاری نوشته:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.