طلق وکیوم فرمینگ

طلق وکیوم فرمینگ به منظور بسته بندی با شکل مورد نظر با استفاده از قالب های فرم دهی حرارتی تهیه می شود . بسته بندی محصولات صنعتی ، آرایشی و بهداشتی و سایر محصولات که به صورت پرسی ، استندی یا لبه کشویی نیز از طلق وکیوم فرمینگ استفاده می شود . ما در این مقاله قصد داریم روش های بسته بندی محصولات وکیوم فرمینگ را توضیح دهیم .

طلق وکیوم فرمینگ چیست؟

طلق وکیوم فرمینگ یک نوع بسته بندی است که در آن یک قطعه پلاستیکی با استفاده از فرایند وکیوم فرمینگ تولید میشود و با پلاستیک یا کارت مقوایی یا جعبه مقوایی ترکیب میشود و بسته بندی وکیوم فرمینگ را تشکیل میدهد. طلق وکیوم فرمینگ می‌تواند در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی تولید شود و معمولاً برای بسته‌بندی محصولاتی مانند لوازم الکترونیکی، لوازم آرایشی و بهداشتی، اسباب بازی و غیره استفاده می‌شود.

طلق وکیوم فرمینگ از یک قطعه پلاستیکی تشکیل شده است که دارای قابلیت شفافیت است و محصول را به خوبی یه نمایش میگذارد. مزیت اصلی طلق وکیوم فرمینگ این است که محصول درون آن به خوبی حفظ می‌شود و از آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌شود، همچنین قابلیت نمایش و بررسی محتویات بسته‌بندی نیز به خوبی فراهم می‌شود.

کاربردها

بسته بندی طلق وکیوم فرمینگ به دلیل شفافیت و عدم نفوذپذیری آن، برای بسته بندی محصولاتی که نیاز به نمایش بیشتری دارند، استفاده می‌شود.

از کاربردهای بسته بندی طلق وکیوم فرمینگ می‌توان به بسته بندی محصولات غذایی، مانند شیرینی و شکلات، گوشت، لبنیات، میوه و… اشاره کرد. این نوع بسته بندی به دلیل عدم نفوذپذیری هوا، اجازه نمی‌دهد تا هوا و رطوبت وارد بسته شده و محصول را تحت تاثیر خود قرار دهد. همچنین، به دلیل شفافیت آن، مشتریان قادر به دیدن محصول درون بسته بندی هستند و باعث افزایش جذابیت و فروش محصول می‌شوند.

علاوه بر این، بسته بندی طلق وکیوم فرمینگ در بسیاری از صنایع دیگر نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال، بسته بندی الکترونیکی، لوازم التحریر، اسباب بازی، لوازم خانگی و… این نوع بسته بندی به دلیل شفافیت و قابلیت نمایش محصول به صورت کامل و همچنین محافظت از ضربه و خط و خش، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایا

بسته بندی طلق وکیوم فرمینگ به دلیل ویژگی‌های خاص خود مزایای زیادی دارد که به شرح زیر می‌باشد:

۱. حفاظت از محصول: با استفاده از بسته بندی طلق وکیوم فرمینگ، محصول از آسیب‌ها، ضربه، خط و خش و خوردگی، گرد و غبار و رطوبت و هوازدگی حفظ می‌گردد و در شرایط انتقال و نگهداری از ایجاد خسارات جلوگیری می‌شود.

۲. ارتقای ظاهر و جذابیت: بسته بندی طلق وکیوم فرمینگ به دلیل شفاف بودن به محصولات امکان نمایش آن‌ها برای مشتری را می‌دهد و ظاهر جذابی را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

۳. ارتقای نگهداری: این بسته بندی به دلیل عدم ورود هوا و رطوبت دارای طول عمر بیشتری است و محصولات در آن برای مدت طولانی‌تری نگهداری می‌شوند.

۴. سبک وزن: این بسته بندی به دلیل استفاده از متریال‌های سبک وزن، وزن کمی دارد و می‌تواند در کاهش هزینه‌های انتقال و نگهداری محصول مؤثر باشد.

۵. بهره‌وری بالا: با استفاده از بسته بندی طلق وکیوم فرمینگ، فضای ذخیره‌سازی بیشتری ایجاد می‌شود و در نتیجه تعداد بیشتری از محصولات در یک فضای محدود قابل نگهداری و انتقال هستند.

با توجه به این مزایا، بسته بندی طلق وکیوم فرمینگ برای بسیاری از صنایع از جمله صنایع غذایی، دارویی، لوازم التحریر، لوازم خانگی، اسباب بازی، لوازم مصرفی خانه و … مورد استفاده قرار میگیرد.

نحوه و مراحل تولید

مراحل تولید طلق وکیوم فرمینگ شامل مراحل زیر می‌شود:

  1. طراحی بسته بندی محصول: در ابتدا،بسته بندی محصول مورد نظر به طور دقیق طراحی می‌شود. در این مرحله، ابعاد، شکل و جزئیات بسته بندی محصول تعیین می‌شوند.
  2. تهیه قالب وکیوم فرمینگ: پس از طراحی بسته بندی محصول، قالب وکیوم فرمینگ تهیه می‌شود. در این مرحله، قالب با توجه به ابعاد و شکل محصول طراحی می‌شود.
  3. قرار دادن ورق پلاستیکی: پس از تهیه قالب، ورق پلاستیکی روی دستگاه قرار داده می‌شود و آماده شکلدهی میشود.
  4. تشکیل وکیوم: در این مرحله هیتر دستگاه وکیوم فرمینگ، ورق پلاستیکی را به دمای مشخصی می‌رساند. سپس ورق روی قالب قرار میگیرد و هوای موجود بین ورق پلاستیکی و قالب توسط دستگاه وکیوم فرمینگ تخلیه می‌شود.
  5. سفت شدن و سرد شده قطعه: در اینجا پس شکلدهی به ورق باید قطعه شکل گرفته سرد و سفت شود تا شکلی که به خود گرفته را حفظ کند.
  6. خنک کردن و جدا کردن: پس از شکل‌دهی، هوای خنک بین قالب و ورق جریان پیدا می‌کند و ورق پلاستیکی خنک شده و از قالب جدا میشود.

این روش به دلیل سادگی و سرعت بالا در تولید قطعات بسته بندی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، بسته بندی طلق وکیوم فرمینگ به دلیل شفافیت و صداقت بالا در نمایش محصولات به مصرف کنندگان، بسیار مورد علاقه قرار دارد. علاوه بر این، این بسته بندی قابلیت حفظ تازگی و کیفیت محصولات را افزایش می‌دهد و به دلیل قابلیت بازیافت و شکل پذیری بالا، بسیار محبوب در صنعت بسته بندی است.

طلق وکیوم فرمینگ

شکل دهی ورق های پلاستیکی توسط حرارت مستقیم یا القا و تخلیه هوای موجود میان ورق و قالب و شکل پذیری ورق ها با قالب وکیوم فرمینگ می گویند .یکی از شاخته های فرایند ترموفرمینگ، وکیوم فرمینگ نام دارد که از ساده ترین روش های فرم دهی حرارتی ورق های پلاستیکی محسوب می شود .اکثر ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف تا طلق وکیوم فرمینگ که در صنایع بسته بندی محصولاتی چون اسباب بازی ها ، صنایع خودرو سازی و مواد غذایی استفاده می شود به روش ترموفرمینگ یا همان وکیوم فرمینگ ساخته و تولید می شوند .

فرم دهی حرارتی یا ترموفرمینگ اولین و ساده ترین و پرکاربردترین روش های فرم دهی ورق های پلاستیکی می باشد .در این فرآیند ورق های پلاستیکی را حرارت می دهند تا نرم و انعطاف پذیر شوند . بعد از نرم شدن ورق ها آن ها را روی قالب شکل پذیری قرار می دهند و با اعمال فشار و ایجاد خلاء میان قالب و ورق های پلاستیک به صورت مکانیکی کشیده می شود و شکل قالب مورد نظر را به خود می گیرد .ورق های گرما نرمی که قابلیت شکل پذیری را به روش ترموفرمینگ دارند شامل ورق های پی وی سی ، PET ، ABS می باشد . برای ساخت محصولات بسته بندی به روش وکیوم فرمینگ ابتدا قالب مورد نظر ساخته می شود. جنس اغلب قالب ها آلومینیوم بوده و به روش ریخته گری به صورت CNC درست می شود . تمامی کارهای مدل سازی و ساخت قالب وکیوم با دستگاه سی ان سی به روش ریخته گری در صنایع بسته بندی انجام می شود .

بسته بندی محصولات از آن جهت اهمیت دارد که کیفیت کالا را تحت تاثیر قرار می دهد و بسیاری از مصرف کنندگان قسمتی از کیفیت محصول را به بسته بندی آن نسبت می دهند .صنایع بسته بندی آرارات با استفاده از نیروی متخصص و آموزش دیده در زمینه بسته بندی و طلق بسته بندی وکیوم فرمینگ آمادگی ارائه خدمات بسته بندی محصولات به روش ترموفرمینگ با قیمت و کیفت عالی در کوتاه ترین زمان ممکن به مشتریان دارد .از مزایای بسته بندی محصولات به روش طلق وکیوم فرمینگ به نگهداری و محافظت از محصولات در برابر عوامل مکانیکی ، شیمیایی ، فیزیکی در زمان طولانی ، نظم و چیدمان بهتر محصولات و شکل مهندسی بهتر ،کاهش آسیب دیدگی محصولات در زمان حمل و جا به جایی ، توزیع راحت و فروش بیش تر ، سازگار با محیط زیست به دلیل بازیافت مجدد و ایجاد ضایعات کمتر ، کمک به افزایش درآمد و ایجاد اشتغال برای افراد .

متریال مورد استفاده در بسته بندی طلق وکیوم فرمینگ شامل مواد پی وی سی شفاف یا PET شفاف می باشد که به روش ترموفرمینگ انجام می شود .محصولات بهداشتی ، آرایشی ،صنعتی با استفاده از این روش بسته بندی می شوند . از ویژگی های بارز بسته بندی محصولات به روش وکیوم ترموفرمینگ استاندارد بودن آن می باشد . صرفه جویی در هزینه ها و زمان از مهم ترین ویژگی های استفاده از روش وکیوم بسته بندی محصولات می باشد . صنایع بسته بندی وکیوم آرارات با بکارگیری مشاورین و کارشناسان متخصص در این زمینه خدمات با کیفیتی را به مشتریان ارائه می کند . صنایع بسته بندی محصولات مختلف یکی از مهم ترین کاربردهای استفاده از روش ترموفرمینگ است . توضیح مختصری در مورد کاربردهای وکیوم فرمینگ در صنایع خودروسازی ، کشاورزی ، ساخت و ساز ، دامداری و معماری و .. بیان خواهیم کرد .

برخی از قطعات ماشین های کشاورزی و هم چنین در صنایع هوایی جهت ساخت پنل های داخلی هواپیما از محصولات وکیوم استفاده می شود .برای تولید نمونه و ساخت قطعات مینیاتوری معماری یکی دیگر از کاربردهای وکیوم فرمینگ می باشد .در ساختمان سازی برای ساخت طرح های شومینه ، پنل های پی وی سی درب و هم چنین پنل سقف های کاذب و ساخت قالب های مختلف جهت نگهداری و محافظت از مواد غذایی و انواع شکلات و شیرینی و آبنبات از محصولات وکیومی استفاده می شود .

جهت کسب اطلاع بیش تر می توانید با ما تماس حاصل نمایید .

امتیاز دهید:

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد امتیاز: 2

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهید.

اشتراک‌گذاری نوشته:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.