وکیوم فرمینگ | قیمت دستگاه وکیوم فرمینگ | خدمات وکیوم فرمینگ تهران | وکیوم آرارت

روش های فرم دهی با وکیوم فرمینگ

فرم دهی با وکیوم فرمینگ فرآیند ثانویه شکل دهی می باشد که به وسیله آن ورق های پلاستیک شکل دهی می شوند . بسته بندی وکیوم، بسته بندی پلاستیکی و اجزای آن ها که شامل ظروف بزرگ پلاستیکی می شوند با استفاده از روش فرم دهی با وکیوم فرمینگ می توان تولید کرد . در این مقاله می خواهیم روند شکل دهی با وکیوم فرمینگ را توضیح دهیم ، همراه ما باشید .

فرم دهی با وکیوم فرمینگ

فرم دهی با وکیوم فرمینگ

در ترمو فرمینگ یا فرم دهی با وکیوم فرمینگ ابتدا ورق های پلاستیکی را تا آن جایی که نرم و شکل پذیر شوند حرارت می دهند البته میزان دما و گرمای مورد نظر باید به اندازه ای باشد که ورق ترموپلاستیک ذوب نشود، سپس با استفاده از قالب های خنک فرم دهی ، ظروف بسته بندی مختلفی را درست می کنند . در فرآیند ترمو فرمینگ باید تا سرد شدن ورق های پلاستیکی صبر کرد تا در زمان جدا کردن قطعه ، ابعاد و اندازه های قطعه به هم نخورد . از روش ها و تکنیک های مختلفی برای خنک سازی این فرآیند استفاده می کنند تا عملیات خنک سازی سریع تر انجام شود . به عنوان مثال از جریان آب سرد جهت خنک سازی فرآیند فرم دهی با وکیوم فرمینگ برای قالب ها استفاده می شود .

از روش ترموفرمینگ یا فرم دهی با وکیوم فرمینگ را برای تولید ظروف چند لایه با خاصیت ویژه با استفاده از هزینه اندک که بسیار مقرون به صرفه است تولید کرد . دستگاه ترمو فرم اتوماتیک گزینه مناسب جایگزین شده برای قالب گیری تزریقی ظروفی که دهانه باز دارند می باشد . در روش فرم دهی با وکیوم فرمینگ از وسایل مکانیکی ، فشار و خلاء و یا ترکیبی از هر یک از آن ها برای شکل دادن به پلاستیک استفاده می شود .

در فرم دهی با وکیوم فرمینگ به دلیل آن که دما و فشار اعمال شده پایین می باشد ، قالب های ترمو فرم مورد استفاده در این روش از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد . جنس این قالب ها اغلب آلومینیوم می باشد و در مواردی که میزان حرارت بالا جهت فرم دهی نیاز باشد از آلیاژ برلیوم مس استفاده می شود . در فرم دهی با وکیوم فرمینگ به طور معمول از موادی چون PET و PS و PVC استفاده می شود . از روش ترموفرمینگ برای تولید جداره داخلی یخچال ، تولید ظروف یکبار مصرف ، لامپ ها ، حباب های پلاستیکی و جای تخم مرغ و سایر موارد دیگر استفاده می شود .

روش های فرم دهی با وکیوم فرمینگ

در ترموفرمینگ فرم دهی ورق های پلاستیکی به سه روش زیر انجام می شود :

  • فرم دهی با خلاء و فشار هوا Pressure Forming  
  • فرم دهی با خلاء Vacuum Forming
  • فرم دهی با خلاء و فشار مکانیکی Mechanical Molding

فرم دهی با خلاء Vacuum Forming

در این روش ورق های پلاستیک پلیمری میان قالب و گرم کننده قرار می گیرند و پس از حرارت دادن به آن ها و رسیدن به دمای مناسب جهت شکل گیری هوا از زیر تخلیه می شود و در اثر خلاء ایجاد شده ، ورق پلاستیک پلیمری به قالب چسبیده و شکل قالب مورد نظر را به خود می گیرد .

فرم دهی با خلاء و فشار هوا Pressure Forming  

در روش فرم دهی با خلاء و فشار هوا علاوه بر استفاده از خلاء در زیر ورق های پلیمری ، فشار هوا نیز از بالا بر روی ورق های پلیمری اعمال می شود . فشار هوا معمولا 50 الی 100 PSl می باشد. فشار هوای اعمال شده نیروی اضافی را بر روی ورق ها و محصولات با ضخامت بالا ایجاد می کند و هم چنین برای بافت و برش های زیرین ، ایجاد جزئیات دقیق تر و گوشه های تیز تر از آن استفاده می شود .

فرم دهی با خلاء و فشار مکانیکی Mechanical Molding

در روش کار ترموفرمینگ مکانیکی ورق پلیمری بر روی قسمت CAVITY قالب قرار می دهیم و قسمت CORE قالب را بر روی ورق پلاستیکی قرار می دهیم به عبارتی دیگر ورق پلاستیکی پلیمری میان دو قسمت CORE و CAVITY قالب قرار گرفته و به صورت مکانیکی نیرویی مستقیم به ورق پلاستیکی وارد خواهد شد . از مزیت استفاده از ترموفرمینگ به روش مکانیکی دقیق بودن جزئیات و ابعاد محصول در هر دو طرف می باشد . تنها مشکل استفاده از این روش بالا بودن هزینه تولید به دلیل استفاده از دو قسمت CORE و CAVITY می باشد .

این مقاله را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *